Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dávkování homeopatik       


Homeopatika dávkuji dle intuice, protože na rozdíl od antibiotik a hormonů se dávkují všemi způsoby a dávkování i ředění měníte ze dne na den, i z hodiny na hodinu, podle stavu pacienta, změny příznaků. Tak, jak je variabilní příroda, tak je variabilní i podání přírodních léků.

Kolik kuliček?
Nejde o to, kolik kuliček dáte, ale aby homeopatikum vytvořilo kontakt se sliznicí, aby vytvořilo plošku, když se bude rozpouštět. Pokud pes homeopatikum polyká, měl by být nalačno, protože potrava ztěžuje kontakt se sliznicí. Pokud umístíte kuličky na pysk, stačí menší počet. Pokud dáte homeopatikum s jídlem, je vhodnější opět větší počet. Obecně tedy stačí tři kuličky, běžná dávka je pět a více. Účinek léku se nezmění, pes se neotráví, ani když sní celou tubu.
Když má lékař intuitivní pocit, že právě 8 kuliček je ta správná dávka, jedná se o práci s podvědomím, nejde o matematickou přesnost a nutnost přesného dávkování léku. Nežádoucí příznaky nebo zhoršení stavu pacienta se může dostavit i po jedné kuličce, pokud je pacient citlivý typ a pokud byl lék vybrán správně. Toto zhoršení je většinou krátkodobé a po něm následuje zlepšení. Dalším důvodem zhoršení zdravotního stavu může být neuvážené podávání homeopatik bez konzultace s lékařem. Můžete pacientovi navodit stav – obraz léku, který naopak vyvolá to, co by měl léčit.

Krátkodobě můžete použít homeopatikum (vždy samostatně), např. v případě první pomoci:
Arnicu na krvácení,
Aconitum na akutní strach a úraz,
Opium při zástavě dechu,
Symphytum při zlomenině.

Silicea dodává všeobecnou základní informaci tělu, jak má vypadat a jak má pracovat. Navíc reguluje imunitu proti nežádoucím reakcím (alergie) a čistí tělo od civilizačních zátěží. Navrací nefyziologické postoje na končetinách do správného postavení.
Calcarea fluorica regeneruje vazy, odstraňuje srůsty, zpevňuje uvolněné vazy. Všeobecně působí i na hladkou svalovinu, dělohu, močový měchýř. Má vliv i na kůži. Upravuje usazení kloubů spolu s vazivovým aparátem, usazení zubů, vývoj zubů a kazivost zubů.
Vždy se však později spojte se svým lékařem nebo léčitelem a další postup konzultujete. Jestliže vám homeopat řekne 1 až 3× denně, má tím na mysli, že čím je hůře, tím častěji si můžete homeopatikum podat.
Např. Belladonu při zvýšené teplotě můžete podávat i 10× denně, třeba po 15-ti minutách, než teplota klesne. Její energie je tak rychle zpracovaná, že účinek zmizí. Při křečích v břiše se podává Collocynthis, dokud křeč trvá, podávají se 2–3 kuličky. Když křeč pomine, ale za 5 minut se vrátí, opět podáváme kuličky a křeč se už nevrátí. Mezitím kontaktujte svého lékaře. Při doléčování pacienta se postupně léky vysazují, jednou denně, obden, dvakrát týdně. Druhá varianta je vybrat jedno balení a čekat. Postup zvolí homeopat podle typu nemoci, kterou léčí.
Pokud homeopatikum ředíte ve vodě, měníte jeho koncentraci, takže máte-li mít Arnicu 9 ch** a musíte ji ředit ve vodě, protože neotevřete psovi tlamu, kupte si 5 ch.

Naučit psa přijímat léky z ruky a nechat si od majitele kamkoliv sáhnout, je velice důležitý prvek poslušnosti a ovladatelnosti. Nikdy nevíte, jaké léky budete potřebovat psovi dávat a některé se s potravou nemohou podávat. Navíc nemocný pes nemá chuť k jídlu. Pak je podání léku dalším utrpením. Učte pejska už od štěněte otvírat tlamu, nechat si na kořen jazyka cokoliv vsunout. Tak máte jistotu, že lék pes spolknul a nezůstal rozmočený na zemi v potravě nebo o pár metrů dál vyplivnutý. Mnoho mých pacientů nebylo doléčeno, protože majitel nezvládl ani 2× denně podat psovi malé sladké kuličky, natož tabletu. Nenechte se zotročit svým psem a nebuďte pohodlní. Mladého psa učte brát léky několik měsíců, vkládejte do tlamy na kořen jazyka třeba B komplex. Moji canisterapeutičtí psi chodili do školek a škol a děti jim samy podávaly tablety. Podřízení psa při aplikaci léků má celoživotně mnoho pozitiv a nejen při podávání léků. V prvních týdnech či měsících života to štěně naučíte a spoustu dalších roků jste v pohodě.

Můj homeopatický návod se týká francouzské homeopatie. Anglická homeopatie má jiné postupy. U zvířat se podstatně častěji používá francouzská metoda, ale léky můžete mít od jakéhokoliv výrobce.
MVDR. Simona Müllerová