Tento cvik patří mezi ty nejdůležitější. S učením začínáme hned po odebrání štěněte od chovatele. Cvičíme ho kdekoliv,na procházce i doma. Používáme povelu "Ke mně". Nezapomeňte psa vždy výrazně pochválit a odměnit pamlskem.Psa chvalte a odměňujte po každém příchodu i když ze začátku nepřichází ještě podle vašich představ.
Až teprve po delší době, když sledujete, že pejsek na přivolání již dobře a rychle reaguje, můžete pamlsky občas vynechávat, ale úplně je ještě neodbourávejte. S pochvalou však nepřestávejte.
Když k vám pes na zavolání nechce přijít, nikdy ho nehoňte, vždy utíkejte směrem od psa. Můžete se mu třeba schovat za strom, on si dá příště pozor, aby vás neztratil. Pokud si váš pes hraje s ostatními psy, zkoušejte ho i v tomto případě přivolat, vždy ho odměňte a hned ho zase propusťte, ať si jde dál hrát.
Vždy pamatujte na to, že velká chyba u nácviku přivolání je, když psa po každém přivolání okamžitě připnete na vodítko. Po takovémto jednání se stává, že pes reaguje na přivolání s neochotou, pomalu,přichází až po několikátém zavolání, nebo vůbec nechce přijít, drží si od vás pár metrů odstup a vy ho nemůžete přivolat.
Toto se může stát i u psa, který již cvik přivolání dobře zvládal. Důvodem je většinou již předem popsané přivolávání pouze za příčinou připnutí psa na vodítko, a tím také konec volnosti pro psa. Takový pes potom reaguje tímto způsobem, často se i nejprve ohlíží po příčině proč ho voláte, zda na obzoru není jiný pes, nebo jiný důvod vašeho přivolání. Odbourat tento nešvar můžete jenom častým přivoláním bez jakékoliv příčiny, jen tak cvičně nezapomenout psa chválit a odměňovat pamlskem a dát mu hned volnost. Jen tak docílíte toho, že pes na každé zavolání zareaguje rychle a poběží k vám okamžitě a nejkratší cestou.
Nikdy psa netrestejte, když k vám hned nepřijde, příště by už vůbec nemusel přijít. Pamatoval by si vaší špatnou reakci na jeho pozdní příchod a ze strachu před trestem zvolí raději odstup než trest.Většinou se to projevuje bázlivostí psa přijít ke svému pánovi.
Pomůckou při přivolání neposlušného psa může být asi tak 15 m dlouhá šňůra. Psovi jí připnete za obojek a dáte mu volno. Po povelu "Ke mně" jestliže pes nereaguje, musí následovat razantní škubnutí za šnůru, popřípadě přitáhnutí psa k sobě. Na psa však mluvte klidným hlasem, chvalte ho, jako by k vám šel on sám, bez jakékoliv vaší pomoci.Takto opakujte několikrát. Někdy je nutné pouštět psa na takto dlouhém vodítku i několik týdnů, než docílíte požadovaného výsledku. Každý pes má jinou povahu a také tady platí to, že výsledek může být u každého psa dosažen za různou dobu, ale také se stává, že na nějakého psa toto neplatí vůbec, po připnutí dlouhé šňůry nereaguje na volnost , pokud však odepnete šňůru okamžitě odběhne, cítí volnost a opět nechce přijít. Tady nezbývá nic jiného než se vrátit k základnímu přivolání jako u malého štěněte, to znamená, často přivolávat chválit a odměňovat. Chce to trpělivost, čas a vyvarovat se emocí.
Jestliže nemáte zrovna dobrý den, raději zanechte cvičení na jindy. U všech cviků platí jedno zásadní pravidlo a tím je cvičit se psem v klidu. Jestliže chcete aby vás pes poslouchal a zhlížel k vám jako k vůdci smečky musíte mu ukázat, že jste správným vůdcem. Vůdce smečky v přírodě nemusí být vždy ten nejsilnější, ale ten nejchytřejší, tak je tomu ostatně u vlčí smečky. Pes bere svou lidskou rodinu jako svou psí smečku.
Sedni,Lehni,Vstan
Sedni
Pes sedí u levé nohy psovoda, zavelíte " jméno psa + sedni " levou rukou popřípadě pomáháte psovi se sednutím pravou rukou pomáhám psovi vodítkem mírným tahem směrem nahoru.V pravé ruce můžete držet pamlsek nad psí hlavou, tímto většinou nenásilně docílíte, že pes si sedne sám. Po každém zdařeném posazení psa pochvalte a odměňte i když jste mu pomohli.

Lehni-
Pes sedí u levé nohy psovoda , zavelíte " jméno psa + lehni " pravou rukou můžu psovi pomoc a to buď stáhnutím dolů psa za obojek, nebo podtržení nohou, ale já uznávám a mám vyzkoušen způsob velice účinný, který platil zatím na všechny psy co znám. Pravou rukou psovi nabídnu pamlsek, tím způsobem, že mu ho podávám v ruce. Předkládám mu ho směrem od jeho tlamy k zemi, každý pes si většinou sám z polohy sedni sám lehnul aniž by si to uvědomil.Tato metoda je nenásilná a po častém opakování a chválení pes cvik brzy zvládá bez jákéhokoliv násilí a tahání psa k zemi.

Vstan-
Pes sedí, nebo leží u nohy psovoda,zavelíte " jméno psa + vstaň ". V začátcích učení tohoto cviku pomožte psovi pokrčením pravé nohy jako by jste chtěli vykročit, pes si bude myslet, že se odchází a automaticky vstane. Vy ale zůstanete stát a levou rukou usměrníte psa pod levým bokem a setrváte se psem v této poloze. Pochválíte psa a odměníte pamlskem i když cvik neudělá ještě sám

Vyskakování
Vyskakování je přátelský způsob psa, jak vás pozdravit. Někteří majitelé psů nedokáží své psy usměrnit, protože je jim to příjemné.
Je ale problém, když do domu přijde návštěva a váš pejsek je vítá stejným způsobem. Ať to je jakkoliv přátelské přivítání, možná vaši hosté neocení, že mají dvě ušmudlané tlapky obtisknuté na svých sněhově bílých šatech:) Pes neumí rozlišit na koho může skočit a na koho ne. Proto je zřejmě nejlepší toto chování co nejdříve zarazit povelem FUJ, který by měl přerušit jakékoli nežádoucí chování vašeho pejska. Tento povel řekněte vždy, když pes vyskakuje. Přidržte ho rukou u země na všech čtyřech, nechte ho sednout a pochvilce odměňte. Vždy pejska pochvalte a pohlaďte když zůstane sedět.
Agresivita
U psů, tak jako u většiny ostatních zvířat, jsou všechny projevy agrese ritualizovány, je tp jen předvádění, symbolický obřad. Když se dva psi potkají a dojde ke střetu, případně rvačce, je nejlépe nechat to jen na nich. I ta na první pohled nejstrašnější rvačka skončí obvykle bez jakéhokoliv zranění. Pozor nemluvím tady o bojových plemenech psů, u kterých je jejich agreivita člověkem geneticky posilována a navíc je tu geneticky zafixován snížený práh bolesti. Mluvím o normálních psech! Ti na rozdíl od lidí rvačky nevyhledávají. Když jakkoliv do akového střetu zasáhneme, porušíme tím pravidla hry a může dojít k nečekaným zvratům a poraněním. Většinou však není poraněn ani jeden ze psů, ale člověk, který hcce zasáhnout.