Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Obecně

Několik obecných zásad výcviku:

  • Nikdy necvičte se psem, kterého právě vytáhnete z kotce nebo přepravky. Psa vždy pořádně vyvenčete, nechejte vyběhat a trochu zklidnit.
  • Dopředu si promyslete co přesně chcete se psem dělat a potom teprve běžte na "plac".
  • Soustřeďte se pouze na to co se psem provádíte a nenechte se ničím rozptylovat.
  • Při výcviku vždy postupujte od jednoduššího ke složitějšímu, nespěchejte s postupem výcviku, pečlivě cviky pilujte. Každá přeskočená fáze a nebo nedotažený cvik se Vám později pořádně vymstí.
  • Cvičte pouze tak dlouho dokud to psa baví. Jakmile vidíte, že pes už ve svém nasazení nepatrně polevuje, je nejvyšší čas přestat. Čistý čas jednoho bloku výcviku by neměl trvat déle než několik minut. ( max. 15 - 20min.)
  • Pokud vidíte, že se psovi takzvaně nechce, proveďte jednoduchý cvik, který pes zvládne, pochvalte psa za tento cvik a výcviku protentokrát nechte a přemýšlejte o tom jak zvýšit motivaci psa k výcviku.
  • Správná a silná motivace psa je základem úspěchu.
  • Snažte se ovládat a vyvarujte se výbuchů hněvu proti psovi. Pokud psa v afektu potrestáte, můžete několika údery a za pár vteřin úplně zničit svoji několikaměsíční práci. Psovi bude výcvik nepříjemný a bude se ho bát. Proto vždy raději v klidu ukončete výcvik a přemýšlejte zda není chyba někde jinde než ve psovi.

Za každý vydařený cvik psa pochvalte. Čím povedenější cvik - tím větší a radostnější pochvala.

Pro všechny cviky poslušnosti platí tyto pravidla:

Psa chválíme i v případě, že cvik neprovedl sám a vy jste ho museli srovnávat a pomáhat mu. Pes nejrychleji cvik pochopí v tom případě, když mu jeho pán pomůže se cvikem a v poloze, která je žádoucí pro danný cvik psa chválí a odměňuje.Tak pes nejrychleji pochopí co se vlastně po něm chce. Správně vedený pes potom cvičí s radostí .

Výcvikové pomůcky

VODÍTKO
K výcviku se hodí dlouhé silné nylonové vodítko nebo kožené vodítko, nejlépe se dvěma karabinami a několika kroužky ke zkracování. Řetízkové vodítko s koženým poutkem je vhodné k vodění psa u nohy, k výcviku se nehodí.

OBOJEK
Samozřejmě k výcviku potřebujete také obojek. K čemu byste jinak vodítko připli? Vhodný je stahovací řetízek nebo stahovací obojek z nylonového popruhu.

PAMLSKY
Při výcviku mějte sáček pamlsků v ruce. Nejvhodnější jsou pamlsky výživné a přitom snadno polknutelné. Odměňování psa potravou napomáhá k tomu, aby si pes spojil pochvalu a odměnu s učením nového chování, které zřejmě těší jeho majitele.

NBM N,

Chůze u nohy

Pes chodí u levé nohy psovoda, pokud nejde o psa lovevecky vedeného.

Základem učení chůze u nohy je vodítko držené v pravé ruce, prověšené. To znamená že pes má vůli. Mnoho psovodů dělá velkou a zásadní chybu při tomto cviku a to tu, že v odítko sice drží v správně v pravé ruce, ale levou rukou přidržuje vodítkem psa u nohy a tím vlastně má psa v neustálém tahu. Po takovémto vodění vás bude zachvíli bolet ruka a psa nic nenaučíte.

Pamatujte si,že levá ruka při všech cvicích slouží k pomoci psu udělat výkon dobře a přesně. Používáme jí ke srovnávání psa a k chválení.

Při tomto cviku nám levá ruka pomáhá k vrácení psa k noze.To znamená: Pes je u levé nohy, vodítko drží psovod mírně prověšené v pravé ruce. Povelem "K noze" vyjdeme se psem, pes se dá většinou okamžitě do tahu v tomto případě musíte zareagovat okamžitým opětným zavelením "K noze" v případě neuposlechnutí uchopte levou rukou vodítko a prudce s ním škubněte směrem do zadu, takže se pes vrátí zpět k vaší noze.

Toto je nutné opakovat několikráte a je nutné mít pro tento cvik řetízkový obojek který není připnut na stahovák.Kožený obojek by psovi nedělal žádný problém a cvik by nedosahoval vyžadovaný efekt.

Pamatujte, že před škubnutím musí zaznít nejdříve váš zřetelný povel a poté v případě neuposlechnutí teprve následuje razantní škubnutí. Psovi se škubání nebude líbit, což je účel tohoto cviku, pes vás přestane tahat a na povel "K noze" bude chodit volně u nohy.

Někteří psovodi si stěžují, že pes s vodítkem táhne a bez něj jde krásně u nohy. Toto je příklad nezvládnutí psa při chůzi s vodítkem, bývá to většinou již zmíněné přidržování psa levou rukou za vodítko . Pes je totiž na vodítku u takového přístupu vodění v neustálém tahu, on si to neuvědomuje, že je to tak špatně, naopak vás chce vést, takže mu to nepřipadá nesprávné. A když je odpoután od vás vodítkem tak nemá s vámi spojení a tudíž vám jde u nohy a už netáhne. Z toho vyplývá, že pes potřebuje vysvětlit a to od vás, že jeho tahání - vodění, není žádoucí. A nejrychlejším vysvětlením je neustálé škubání se psem zpět k noze.

Zase tu platí jako u všech cviků, chválení za dobré provedení a trpělivost ze strany psovoda.

Ostnaté obojky, nebo přepnuté obojky na stahovák nepovažuji při tomto nácviku za vhodné. Psu postačí zpětné škubnutí s tlakem na krk od řetízku normálně zapnutého.

Ostnatý obojek slouží spíše k odbourávání hrubých návyků psa, jako jsou napadání jiných psů a s tím spojená nezvládnutelnost.

Přivolání

Tento cvik patří mezi ty nejdůležitější. S učením začínáme hned po odebrání štěněte od chovatele. Cvičíme ho kdekoliv,na procházce i doma. Používáme povelu "Ke mně". Nezapomeňte psa vždy výrazně pochválit a odměnit pamlskem.Psa chvalte a odměňujte po každém příchodu i když ze začátku nepřichází ještě podle vašich představ.

Až teprve po delší době, když sledujete, že pejsek na přivolání již dobře a rychle reaguje, můžete pamlsky občas vynechávat, ale úplně je ještě neodbourávejte. S pochvalou však nepřestávejte.

Když k vám pes na zavolání nechce přijít, nikdy ho nehoňte, vždy utíkejte směrem od psa. Můžete se mu třeba schovat za strom, on si dá příště pozor, aby vás neztratil. Pokud si váš pes hraje s ostatními psy, zkoušejte ho i v tomto případě přivolat, vždy ho odměňte a hned ho zase propusťte, ať si jde dál hrát.

Vždy pamatujte na to, že velká chyba u nácviku přivolání je, když psa po každém přivolání okamžitě připnete na vodítko. Po takovémto jednání se stává, že pes reaguje na přivolání s neochotou, pomalu,přichází až po několikátém zavolání, nebo vůbec nechce přijít, drží si od vás pár metrů odstup a vy ho nemůžete přivolat.

Toto se může stát i u psa, který již cvik přivolání dobře zvládal. Důvodem je většinou již předem popsané přivolávání pouze za příčinou připnutí psa na vodítko, a tím také konec volnosti pro psa. Takový pes potom reaguje tímto způsobem, často se i nejprve ohlíží po příčině proč ho voláte, zda na obzoru není jiný pes, nebo jiný důvod vašeho přivolání. Odbourat tento nešvar můžete jenom častým přivoláním bez jakékoliv příčiny, jen tak cvičně nezapomenout psa chválit a odměňovat pamlskem a dát mu hned volnost. Jen tak docílíte toho, že pes na každé zavolání zareaguje rychle a poběží k vám okamžitě a nejkratší cestou.

Nikdy psa netrestejte, když k vám hned nepřijde, příště by už vůbec nemusel přijít. Pamatoval by si vaší špatnou reakci na jeho pozdní příchod a ze strachu před trestem zvolí raději odstup než trest.Většinou se to projevuje bázlivostí psa přijít ke svému pánovi.

Pomůckou při přivolání neposlušného psa může být asi tak 15 m dlouhá šňůra. Psovi jí připnete za obojek a dáte mu volno. Po povelu "Ke mně" jestliže pes nereaguje, musí následovat razantní škubnutí za šnůru, popřípadě přitáhnutí psa k sobě. Na psa však mluvte klidným hlasem, chvalte ho, jako by k vám šel on sám, bez jakékoliv vaší pomoci.Takto opakujte několikrát. Někdy je nutné pouštět psa na takto dlouhém vodítku i několik týdnů, než docílíte požadovaného výsledku. Každý pes má jinou povahu a také tady platí to, že výsledek může být u každého psa dosažen za různou dobu, ale také se stává, že na nějakého psa toto neplatí vůbec, po připnutí dlouhé šňůry nereaguje na volnost , pokud však odepnete šňůru okamžitě odběhne, cítí volnost a opět nechce přijít. Tady nezbývá nic jiného než se vrátit k základnímu přivolání jako u malého štěněte, to znamená, často přivolávat chválit a odměňovat. Chce to trpělivost, čas a vyvarovat se emocí.

Jestliže nemáte zrovna dobrý den, raději zanechte cvičení na jindy. U všech cviků platí jedno zásadní pravidlo a tím je cvičit se psem v klidu. Jestliže chcete aby vás pes poslouchal a zhlížel k vám jako k vůdci smečky musíte mu ukázat, že jste správným vůdcem. Vůdce smečky v přírodě nemusí být vždy ten nejsilnější, ale ten nejchytřejší, tak je tomu ostatně u vlčí smečky. Pes bere svou lidskou rodinu jako svou psí smečku.

Sedni,Lehni,Vstan

Sedni
Pes sedí u levé nohy psovoda, zavelíte " jméno psa + sedni " levou rukou popřípadě pomáháte psovi se sednutím pravou rukou pomáhám psovi vodítkem mírným tahem směrem nahoru.V pravé ruce můžete držet pamlsek nad psí hlavou, tímto většinou nenásilně docílíte, že pes si sedne sám. Po každém zdařeném posazení psa pochvalte a odměňte i když jste mu pomohli.


Lehni-

Pes sedí u levé nohy psovoda , zavelíte " jméno psa + lehni " pravou rukou můžu psovi pomoc a to buď stáhnutím dolů psa za obojek, nebo podtržení nohou, ale já uznávám a mám vyzkoušen způsob velice účinný, který platil zatím na všechny psy co znám. Pravou rukou psovi nabídnu pamlsek, tím způsobem, že mu ho podávám v ruce. Předkládám mu ho směrem od jeho tlamy k zemi, každý pes si většinou sám z polohy sedni sám lehnul aniž by si to uvědomil.Tato metoda je nenásilná a po častém opakování a chválení pes cvik brzy zvládá bez jákéhokoliv násilí a tahání psa k zemi.hov


Vstan-
Pes sedí, nebo leží u nohy psovoda,zavelíte " jméno psa + vstaň ". V začátcích učení tohoto cviku pomožte psovi pokrčením pravé nohy jako by jste chtěli vykročit, pes si bude myslet, že se odchází a automaticky vstane. Vy ale zůstanete stát a levou rukou usměrníte psa pod levým bokem a setrváte se psem v této poloze. Pochválíte psa a odměníte pamlskem i když cvik neudělá ještě sám
mops

 

Vyskakování

Vyskakování je přátelský způsob psa, jak vás pozdravit. Někteří majitelé psů nedokáží své psy usměrnit, protože je jim to příjemné.

Je ale problém, když do domu přijde návštěva a váš pejsek je vítá stejným způsobem. Ať to je jakkoliv přátelské přivítání, možná vaši hosté neocení, že mají dvě ušmudlané tlapky obtisknuté na svých sněhově bílých šatech:) Pes neumí rozlišit na koho může skočit a na koho ne. Proto je zřejmě nejlepší toto chování co nejdříve zarazit povelem FUJ, který by měl přerušit jakékoli nežádoucí chování vašeho pejska. Tento povel řekněte vždy, když pes vyskakuje. Přidržte ho rukou u země na všech čtyřech, nechte ho sednout a pochvilce odměňte. Vždy pejska pochvalte a pohlaďte když zůstane sedět.

Agresivita

U psů, tak jako u většiny ostatních zvířat, jsou všechny projevy agrese ritualizovány, je tp jen předvádění, symbolický obřad. Když se dva psi potkají a dojde ke střetu, případně rvačce, je nejlépe nechat to jen na nich. I ta na první pohled nejstrašnější rvačka skončí obvykle bez jakéhokoliv zranění. Pozor nemluvím tady o bojových plemenech psů, u kterých je jejich agreivita člověkem geneticky posilována a navíc je tu geneticky zafixován snížený práh bolesti. Mluvím o normálních psech! Ti na rozdíl od lidí rvačky nevyhledávají. Když jakkoliv do akového střetu zasáhneme, porušíme tím pravidla hry a může dojít k nečekaným zvratům a poraněním. Většinou však není poraněn ani jeden ze psů, ale člověk, který hcce zasáhnout.